BOŻENA ŚLAGA - ŚMIERZYŃSKA

/ ARTYSTKA I KOSTIUMOGRAFKA

Jestem absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Studiowałam także w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Jestem kostiumografką, stylistką, designerką, mamą, żoną i sobą. Kocham przyrodę i uczę moje dziecko szacunku do niej.

 

Pracowałam ponad 10 lat w agencjach reklamowych jako art director. Zdobyłam wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, za rozwiązania kreatywne i efektywność reklam, które współtworzyłam. Mam bardzo duże doświadczenie w pracy w grupie, pod presją czasu i natłokiem zadań.

Potem przyszedł czas na zmianę, artystyczne realizowanie siebie i samodzielną pracę.

W teatrach projektuję kostiumy. W 2015 spektakl „Sześć wcieleń Jana Piszczyka”, z moimi kostiumami, zdobył Złotą Maskę 2015 za najlepszy spektakl teatralny. Zajmuję się również stylizacją do sesji zdjęciowych i filmów reklamowych. Jestem autorką scenografii do teledysków i filmów krótkometrażowych. W każdym z tych środowisk spotykam nową grupę ludzi, z którymi się ścieram i współpracuję. Prowadzę też twórcze warsztaty teatralne dla dzieci, gdzie uczę kreatywnego podejścia do tematu projektowania.

 

W swoim różnorodnym życiu zawodowym pracowałam m. in. dla: Greenpeace, Niebieska Linia, Amnesty International, PAH, Hortex, Tymbark, Wedel, Procter&Gamble, Reckitt Benckiser, Opera Narodowa

w Warszawie, Toyota, Puls Biznesu, Pepco, Samsung, Discovery, Eris, Teatr Syrena w Warszawie, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Teatr Polski Bielsko­-Biała, Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

 

W swoim życiu zawodowym stawiam na intuicję i twórcze działanie. Ważne jest dla mnie łamanie stereotypów w myśleniu i szukanie nowych rozwiązań.

 

Kreatywność jest dla mnie jak tlen. Poruszanie się po wydeptanych ścieżkach bardzo męczy. Odkąd zmniejszył się mój perfekcjonizm, czerpię szczególną radość z twórczego życia, którym można żyć niezależnie od profesji.